Генеральне прибирання в Ubuntu

Під час\перед користуванням операційною системою, як сукупністю різного роду софтинок, наступає або не наступає потреба почистити віддалені кутки від зайвого баласту у вигляді непотрібних програмних пакетів, бібліотек, кешу, локалей чи конфігів. Трохи страдаю таким, бо дещо педантичний по причині поганої памяті ))) Якщо не посортую і не почищу все, потім можу не знайти щось потрібне. Ubuntu теж операційка, з своїми штучками-дрючками. Розповім на прикладі версії 9.04, чим можна зарадити.

Скріншот FSlint

Скріншот FSlint

Перша програмуська, яку би радив для використанням – FSlint (fslint в репах).  Дозволяє вишукувати дублікати файлів (тут все ясно, навіщо), вже встановлені файли пакетів (щоб не займали місце, і так вже розпаковані), файли з некоректними іменами (напевне, через помилки в файловій системі), конфлікти імен файлів (теж, очевидно, через помилки ФС), тимчасові файли та бекапи, некоректні сімлінки, помилкові IDи файлів, порожні каталоги, ще незрозуміло чому неправильні бінарники, і навіть зайві пробіли в текстових файлах. Досить гнучко можна задати параметри пошуку.

Особисто я роблю sudo fslint-gui , і шукаю, починаючи з кореня, усі Temp files. Рідше broken symlinks. Просто інколи замахує дивитись на весь цей баласт. При бажанні можна більш капітально почистити хвости.

Скрін Computer Janitor

Скрін Computer Janitor

Наступний об’єкт для розгляду – Computer Janitor. З’явилась як частина убунти, починаючи з версії 9.04 (computer-janitor-gtk в репах). По ідеї, виводить перелік некоректно встановлених пакетів, щоби їх видалити кібєні фєні. Знаходить їх мало, і то, серед них можуть бути просто програми зі сторонніх пакетів, які видаляти не потрібно. Цією штукою майже не користуюсь, але інколи знаходить щось таке, що пропустили інші. Більш універсально в цьому плані командувати:

sudo apt-get autoremove purge // Витирає пакети, які не потрібні для функціонування інших пакетів, разом з їхніми конфігами. Подібне можна зробити з synaptic, якщо видалити пакети з статусом "auto removable".

sudo apt-get autoclean // Витирає з кешу застарілі скачані пакети.

sudo apt-get clean // Це, якщо дуже притисне, тре всі закешовані пакети з /var/cache/apt/archives , потім якщо щось, треба їх качати заново.

Скріншот GTKorphan

Скріншот GTKorphan

І нарешті – важка артилерія. Deborphan (deborphan в репах). Консольна утилітка, дозволяє відслідковувати пакети-”сироти”, тобто такі, від яких не залежать жодні інші. З назви помітно, що працює під керуванням debian-based дистрибутивів. Я ж, як кнопкодав зі стажем, запускаю фронтенд – GTKorphan (gtkorphan в репозиторіях).

Практична користь, що можна потерти пакети з секції “libraries” (або з інших), від яких не залежать інші програми, тобто вони просто собі валяються і займають місце. Причому, після очистки, можуть з’явитись нові сироти, і так поки система не заблищить як фаянсова сантехніка.

Крім того, поклавши галочку “Show uninstalled pachages with orphaned configuration files”, можна почистити непотрібні конфіги. Для бібліотек це безпечно.

Наступний пацієнт – localepurge. Так в репах і називається.  Працює на диво просто – при встановленні запитує, які локалі потрібні в системі. Потім чистить зайві локалі у встановлюваних пакетах.  Навіщо, наприклад, підтримка івриту в системі?

Всіма попередніми маніпуляціями добиваюсь більше вільного місця на кореневому розділі, менший розмір бази apt. Можливо, це впливає і на швидкість запуску прикладного софту. Проблем після таких фанатичних очисток не було, та автор все одно не несе відповідальності за наслідки подібних дій.

Чистоти і порядку усім.

This entry was posted in GNU\Linux. Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

One Comment

  1. Руслан
    Posted 17.04.2012 at 09:25 | Permalink

    А от я fslint`ом угробив свою Ubunu.
    Щоправда, повіривши твердженню «Проблем після таких фанатичних очисток не було» повиставляв геть усі чекбокси фслінта, одночасно вимнувши чекбокс «Think your head».
    :)
    Після такої очистки, перезавантажившись, із зачудуванням спостерігав знаки питання у екрані Grub і з місяць (поки знайшов час на перевстановлення) вантажив остогидлу хрюшку, та й то – годуючи Gruba з рук, бо Убунта цілком впала в аутизм.

Post a Comment

You must be logged in to post a comment.