Браузер – чи не один з основних компонентів теперішнього робочого оточення. Що стосується Linux, то це тим більше актуально, браузити веб в цієї системи виходить чи не найкраще. Про один з браузерів – Firefox 3.5 (бета) піде мова в цій публікації. В нинішньому зоопарку браузерів це один з навороченіших, з купою плагінів нагадує бульдозер, без них нагадує сам себе :-). В Linux лисичка вважається важким браузером, пам’ять їсть з хорошим апетитом, для керування своїми внутрішніми структурами користується SQLite, і має повільний движок рендерингу. Важкий як холєра. На моїй машині холодний запуск триває 8-10 секунд, гарячий 3-5 секунд. Рефлекторно дивлюсь на аплет завантаження проца – ага, висимо, – вогнелис сторінки грузить.
Не все так погано. Для власників слабеньких машин або фанатів швидкості існують Opera та сімейство WebKit, для бажаючих бути на гребені технологій наближається Firefox 3.5.На момент написання публікації браузер перебував у версії beta4, в репозиторіях Ubuntu був доступний для установки під іменем Firefox-3.5, ставився паралельно лисичці 3.0.11, в меню називався “Shiretoko” (кодове ім’я) з іконкою у вигляді глобуса, бінарник називався firefox-3.5.
Під Ubuntu 9.10alpha2 присутні пакети Firefox-3.1 призначені просто для апгрейда Firefox-3.0 – Firefox-3.5.
При першому запуску браузер підхопив всі конфіги свого попередника, запустив основні розширення. Серед встановлених в мене, на жаль, не запустились Live HTTP headers, Undo Closed Tabs Button, Fast Video Download, Add N Edit Cookies, CuteMenus. Не дуже страшно, терпимо. Обновився Firebug. Але кнопочка Undo Closed Tabs з’явилась в самому движку браузера, на панелі вкладок справа додався плюсик (створити нову вкладку).
Пам’ять відучив трохи їсти. Поліз в розширення Configuration Mania, і там у пункті Browser Cache заборонив зберігати відвідані сторінки у пам’яті. Це потрібно було лише для того, щоб швидко гортати сторінки кнопками Back і Forward.
Суб’єктивно, сторінки малюються швидше, що автори програми пояснюють використанням нового движка рендерингу JavaScript TraceMonkey. HTML рендеринг такий як був, хоча т.зв speculative parsing повинен підняти швидкість і цього.
Решта цікавих нововведень можна переглянути на сторінці для розробників. Додам лише, що програма досить стабільна, і проблем з відмальовкою також не було. Старий firefox триматиму лише на всяк випадок, після релізу 3.5 його позбудусь.